Tuvalet Kâğıdında Tasarruf İpucu

Tuvalet kâğıdını tutucuya takmanın doğru ve yanlış yolları var. Tuvalet kâğıdı silindirik yapısı nedeniyle makara gibidir. Bu nedenle kolayca açılabilir ve bu nedenle bazen israfa da neden olabilir. Bunu önlemek için tuvalet kâğıdını tutucuya doğru asmalısınız. Aşağıdaki resimde görülen soldaki duruşa dışa doğru dönen (DD), sağdaki duruşa da içeri doğru dönen diyelim (İD). Doğru asma yöntemi dışarı doğru dönen şeklinde olmalıdır.

 

tk

Nedenini bilimsel olarak açıklayalım.

Öncelikle kesilebilir tuvalet kağıdı miktarındaki farka bakın. DD yönteminde kesilebilir tuvalet kâğıdı alanı hem daha fazla görülebiliyor hem de kâğıt miktarı daha az. Belki aradaki fark resimde çok fazla olmayabilir ama toplamda çok fazla israfa neden olur.

 

 

tk2

Ayrıca DD yönteminde kâğıdı yırtmak daha kolaydır. Tek elle rahatça kağıdı yırtabilirsiniz. İD de daha zor olduğu için ruloyu daha fazla çekme ihtiyacı hissedebilir ve daha fazla kâğıt kullanabilirsiniz.

 

tk3

DD yönteminde yırtma hattı rulonun üstündedir, İD yönteminde ise boştadır. Bu nedenle DD yönteminde kâğıt daha kolay kesilebilir.

 

tk4

 

Kaynak: Current Configration, http://www.tutumluol.com/tuvalet-kagidinda-tasarruf-ipucu/#more-602

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !